Navigácia

Výchovné poradenstvo

Projekt "Škola bez nenávisti"

Výstupy prieskumu 1.ročníka po I.audite

Auditu sa zúčastnilo len 11 učiteľov z celej školy a bohužiaľ len 33 rodičov Našich 252 žiakov. Vďaka učiteľom informatiky do dotazníky vyplnilo 118 žiakov duhého stupňa.

Je Nám ľúto, že zastúpenie učiteľov a rodičov bolo tak nízke. Veríme však, že život na škole sa Vás  aj Nás dotýka a po zapojení sa Nás všetkých položka zapojenia v novom audite na konci projektu bude lepšia. Ale hlavne, že život na Našej škole bude kvalitnejší a spokojnosť s úrovňou školy sa posunie vyššie.

Tešíme sa na Vašu spoluprácu!!!

Odporúčania z auditu:
Konštatujeme, že chýba väčšie zapojenie sa do vstupného auditu od všetkých 3 zložiek – rodičov, žiakov aj učiteľov. Určite by to prinieslo objektívnejšie a relevantnejšie výsledky. Žiaduca je aj vyššia zaangažovanosť ostatných stakeholderov do vypĺňania dotazníkov a deklarovanej spolupráce s nimi (CPPPaP, PZ a i.). Chápeme náročnosť tejto úlohy, no veríme že programom - akčný plán a konkrétne činnosti, ktoré bude škola realizovať v budúcom období, sa tento jav odstráni. Veríme v súčinnosť všetkých zainteresovaných strán. Odporúčame teda zvýšenie informovanosti všetkých zúčastnených na programe, motiváciu na zapojenie sa do prípravy a realizácie programu a neustálu participáciu.
Je nevyhnutné pokračovať v efektívnej komunikácii tém rešpektujúceho správania /ubližovania/šikanovania ako aj v šírenie informácií o samotnom fakte, že žiacka školská rada preberá tieto témy. Dôverujeme informáciám, že žiacka školská rada sa danými témami zaoberá dostatočne, no je určite žiadúce posilniť komunikáciu o aktivitách žiackej školskej rady, v témach, ktoré preberá a výstupoch jej činnosti pre dobro školy a žiakov samotných, účinným a pre žiakov príťažlivým spôsobom.
Odporúčame posilniť informovanie tak žiakov ako aj pedagógov o existencii diskrétneho systému nahlasovania incidentov ubližovania.
Na základe získaných odpovedí je možné vyhodnotiť, že v rámci stratégií riešenia šikanovania a nenávistných prejavov sa škola zameriava tak na celoskupinové procesy, ako aj na individuálne správanie. Veľa žiakov vie o tom, že existujú jasné pravidlá ako riešiť ubližovanie medzi žiakmi, vrátane šikanovania. Konštatujeme, že v tejto škole je cyklicky opakovaná komunikácia o tom, že pravidlá sú stanovené a že škola má vypracované záväzné usmernenie o opatreniach pri šikanovaní.
Konštatujeme, že vedenie školy využíva všetky možnosti na vytváranie príležitostí na zvyšovanie kompetencií pedagógov, teda vytvára príležitosť na vzdelávanie o šikanovaní pod vedením odborníkov z verejného/mimovládneho sektora, zároveň motivuje k samovzdelávaniu a poskytuje dostatok materiálov k samovzdelávaniu ako aj zabezpečuje dostatočné nástroje potrebné na realizáciu prevencie a intervencie.
Pokiaľ ide o tabuizovanie témy, pohľad žiakov a pedagogických zamestnancov je v symbióze a nie sú veľké rozdiely vo vyjadrení subjektívnych názorov na dané témy. Je výborné podporovať otvorenú diskusiu a komunikáciu o témach spojených so šikanovaním či ubližovaním kvôli inakosti, vyvolať dôveru žiakov v pedagógov, aby slobodne otvárali tieto témy a cítili podporu zo strany školy, keď priznajú skutočnosť, že niekto môže byť šikanovaný (nezačne sa “vyšetrovanie”, no zvolí sa citlivý a rešpektujúci prístup).
Odporúčame tiež posilniť informovanosť o preventívnych programoch a aktivitách na škole smerom k rodičom a zapojiť ich do ich prípravy či realizácie.
Je nevyhnutné dať do pozornosti linky pomoci a organizácie relevantné v prípadoch šikanovania a nenávistných prejavov. Kontakty, o ktorých žiaci zatiaľ nevedia, zjednodušia prístup tak, aby sa k nim študenti dostali bez toho, aby pútali na seba pozornosť hľadaním kontaktu na linky pomoci a organizácie, ktoré pomáhajú s prípadmi šikanovania a nenávistných prejavov. Odporúčame zároveň zintenzívniť komunikáciu a spoluprácu s linkami pomoci a organizáciami, ktoré pomáhajú s prípadmi šikanovania a nenávistných prejavov, pozvať ich v rámci neformálneho vzdelávania do školy a vytvoriť priestor na osobnú komunikáciu so žiakmi.

Z hľadiska nositeľa témy, teda toho, kto vzdelávanie realizuje, je možné odporučiť realizovať komplexnejšie preventívne projekty na škole a posilnenie vlastných žiackych aktivít, ktoré zároveň posilňujú participáciu a rovesnícky prístup.
Bolo by vhodné poďakovať všetkým učiteľom, žiakom a rodičom, ktorí odpovedali na otázky v dotazníku. Vďaka nim bude vedieť tím školy v zložení pedagógovia, žiaci a rodičia pripraviť taký akčný plán, ktorý bude cielený, špecifický a praktický. Akčný plán sa zameria na zlepšenie situácie, ako bola identifikovaná vďaka odpovediam v dotazníkoch. Zároveň s poďakovaním sa odporúča informovať všetkých pedagógov a odborných zamestnancov, žiakov a rodičov o výsledku úvodného auditu.

Kontakt

Koordinátor programu ŠBN: Mgr.
Školský tím: 1.Mgr. Katarína Konkolovská, výchovný poradca
2.Mgr. Dagmar Kutliaková, koordinátor prevencie patologických javov
3.Patrik Piliar, zástupca RŠ za OU
4.Zuzana Paučíková, zástupca RŠ za rodičov
5. , žiačka
6. , žiačka
7. Mgr. Janka Cipciarová, riaditeľka školy
8.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Kláry Jarunkovej
    Kolkáreň 7/12
    976 81 Podbrezová
  • 048/6171437            

Fotogaléria